Oficjalna Strona Klubu
Bez nazwy-5

Więcej informacji na temat certyfikatu PZPN – wywiad z Jakubem Zaczykiem

Jak wiemy nasza akademia pozytywnie przeszła certyfikacje PZPN i uzyskała drugi w kolei srebrny certyfikat. O to co się z tym wiąże, co musieliśmy i musimy zrobić aby go utrzymać zapytaliśmy Jakuba Zaczyka – koordynatora ds certyfikacji w naszym klubie.

 

Parę dni temu naszej Akademii przyznano srebrny certyfikat PZPN – co tak naprawdę poza tytułem to oznacza dla naszego klubu?

 

Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie danemu podmiotowi Certyfikatu PZPN na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów. Certyfikat to potwierdzenie najwyższych standardów (w tym infrastrukturalnych i sprzętowych), bezpieczeństwa oraz odpowiedniej jakości szkolenia. Dzięki Programowi Certyfikacji Szkółek, rodzice i dzieci grające w piłkę nożną uzyskują pewność, że certyfikowana szkółka piłkarska spełnia standardy szkoleniowe, jest bezpieczna, a jej kadra ma kwalifikacje niezbędne do tego, aby szkolić zawodników.

 

Jakie warunki musiały być spełnione aby przyznano nam ten certyfikat?

 

Aby otrzymać dany certyfikat, trzeba spełnić określone kryteria. Te dotyczą:

  • kwalifikacji trenerów – na każdym treningu musi być z minimum jeden trener z licencją UEFA B lub wyższą na grupę 14zawodników, przy większej ilości zawodników, grupa potrzebować będzie drugiego trenera
  • infrastruktury sportowej – każda certyfikowana szkółka musi wykazać, iż przez cały okres obowiązywania certyfikatu posiada dokument uprawniający do korzystania z boisk o wymiarach min. 50x26m w kategoriach Junior G, F i E oraz min. 70x45m w kategorii Junior D. Ponadto do certyfikatu srebrnego potrzeba zaplecza sanitarnego
  • liczby drużyn na srebrną gwiazdkę szkółka musi posiadać minimum cztery drużyny
  • posiadanego sprzętu treningowego – rejestracji w elektronicznej bazie zawodników PZPN oraz prowadzenia listy obecności na każdych zajęciach treningowych w formie elektronicznej
  • programu / dziennika treningowego
  • organizacji turniejów – na certyfikat srebrny zorganizować należy turniej przynajmniej na poziomie lokalnym dla min. 4 drużyn spoza szkółki
  • opieki medycznej i testów motorycznych
  • wymagań formalno-prawnych

 

A czego brakło do złota, czyli najwyższej w hierarchii odznaki dla Akademii?

 

Mogę zapewnić, że spełnialiśmy wszystkie wymagania dotyczące złotej gwiazdki, jednak zgodnie z powiedzeniem „jedz małą łyżeczką” postanowiliśmy ubiegać się o srebrne odznaczenie. Wkrótce rozpoczniemy pracę nad tym, aby w następnym okresie (od 2021) ubiegać się o najwyższe odznaczenie.

 

Przyznanie certyfikatu to jedno, ale co trzeba spełnić aby tego certyfikatu nie stracić?

 

Przede wszystkim musimy trzymać się wytycznych z PZPN-u o których mowa była już w drugim pytaniu. Każdy z Nas trenerów, rodziców, dzieci musi sumiennie podchodzić do swoich obowiązków. Trenerzy przez cały okres obowiązywania certyfikacji pracować będą na stworzonym przeze moją osobę planie szkoleniowym, bo ważne jest to aby realizować to co jest wprowadzone do systemu, a co przeszło proces weryfikacji. W grupach gdzie liczebność zawodników wynosi więcej niż 14 osób na każdym treningu musi być po dwóch trenerów, mamy obowiązek wprowadzania z dużym wyprzedzenie konspektów treningowych do systemu, a po każdym treningu odznaczać obecność. Dodatkowo dochodzi organizacja m.in. 4 turniejów w każdym okresie, drużyny objęte certyfikacją przeprowadzone będą mieć co rundę testy motoryczne., także jak widać pod wieloma względami usystematyzujemy swoją pracę. Nad kontrolą czy właściwie pracujemy będą czuwać wysłannicy z PZPN-u. Wizytacje w szkółkach będą dwojakiego rodzaju: formalno-operacyjne, które będą przeprowadzali regionalni specjaliści ds. rozwoju piłki amatorskiej lub osoby wyznaczone przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz merytoryczne, które będą realizowane przez trenerów monitorujących.

 

Korzystając z okazji – prowadzona przez Ciebie drużyna Młodzika I zajęła 3 miejsce w Opolskiej Lidze Młodzików po rundzie jesiennej, jak podsumujesz rundę jesienną w jej wykonaniu?

 

Patrząc na zawodników pod względem szkoleniowym, to jestem bardzo zadowolony, bo przez ostatnie kilka miesięcy zrobiliśmy ogromny progres i staliśmy się lepszymi zawodnikami pod każdym aspektem. O wynikach dużo nie chcę mówić, bo tak naprawdę nie miały one dla Nas zbyt dużego znaczenia. Za chwilę i tak nikt nie będzie pamiętać jakie wyniki osiągaliśmy przed chwilą, a nie chcę kosztem rozwoju tych dzieciaków stawiać na piedestale wyniku. Na tym poziomie patrzymy na każdego zawodnika indywidualnie i w tych kategoriach pracujemy nad kształtowaniem zawodników pod każdym aspektem piłkarskiego rzemiosła. Owszem ligę zakończyliśmy na 3 pozycji, ale nie odbiegamy piłkarsko ani od Odry Opole, ani od Stali Brzeg. Cieszę się kiedy zawodnicy mojej drużyny przechodzą do starszej kategorii i radzą sobie bez problemu, a nawet są wyróżniającym zawodnikami. To oznacza, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty aby przygotować takiego zawodnika do rywalizacji ze starszymi, większymi i silniejszymi rywalami, gdzie na każdym kroku pokazują swoją inteligencję piłkarską, czy wyszkolenie techniczne. Dobra praca zostaje zauważana przez topowe Akademie, które patrzą w Naszym kierunku i co chwilę wysyłają zaproszenia dla Naszych zawodników na treningi, turnieje, czy zgrupowania. To tylko jest dowodem na to, że mamy w klubie bardzo utalentowane dzieci.